A magyar cmer trtnete
A cmer egyedi, nemzeti, a trtnelmi hagyomnyokban gykerez, sszetett jelkp, ami a nyugati keresztny civilizci, a lovagi kultra szltte. Vizsglatval a heraldika foglalkozik. A cmerek nemcsak elvont jelkpek, hanem az let minden terletn felbukkanak: brzoljk ket kdexek lapjn, kfaragvnyokon, klyhacsempn, pecsten, kszeren, zszln, plakton, kitntetsen, tkszleten, huszrcskn vagy leggyakrabban pnzen. A lovagi tornk rsztvevit sisakdszk, cmeres pajzsuk segtsgvel klnbztetik meg, a csatk utn a halottakat cmerk alapjn azonostjk.
A pajzsra s zszlra festett jelek, brk a XII. sz. elejn llandsulnak. Mg a cmerek elkpei sem jelennek meg a XI. sz. utols harmada eltt. Magyarorszgon kirlyi (llami) cmerrl csak 1202 utn beszlhetnk. gy az rpdok eredetmondjban szerepl turulmadr mg nem jelenhetett meg cmerllatknt, ellenttben a Kpes Krnikban brzolttal.
A kettskereszt, mint a kirlyi hatalom szimbluma, III. Bla korban (1190 krl) jelenik meg, biznci hatsra (III. Bla a csszri udvarban nevelkedett). Nla jelenik meg elszr cmerpajzson, pnzre verve.
A vgsos cmer (rpd-hz csaldi jelvnye) elszr Imre 1202-es aranybulljn jelenik meg, majd II. Andrsnl az 1222-es aranybulln. A korai elfordulsokban kilencszer, ksbb htszer vgott mezben, hol a pros, hol a pratlan svokban oroszlnokat brzolnak. Az oroszlnbrzols s a vrs-ezst vgs spanyol hatst mutat. A vgsos cmer a XIII. szzadban csak rvid ideig hasznlatos, IV. Bla (1235-1270) pnzein jra a kettskeresztes cmerpajzs tnik fel.
A kettskereszt eleinte talapzat nlkl ll, majd a XIII. sz. vgtl egyre gyakrabban hrmas lherevre helyezik. Ez alakul t a ksei gtika korban zld hrmashalomm. II. Andrs pnzein tnik fel elszr a kettskereszt tvhez illesztett nylt, leveles aranykorona.
A kirly s az orszg cmere a XIV. szzadban kezd nll, egymstl fggetlen tartalmat kapni. Az rpd-hz kihalsa utni dinasztiavlts kihatott a cmerre is. Az Anjou kirlyok egyestik az rpdok vgsos pajzst sajt liliomos cmerkkel, pecstjk htoldalra pedig az orszgot szimbolizl kettskeresztet vsik. Az 1380-as vekben a vgsos-liliomos cmer llami jelkpp vlik: rkerl az orszgalmra.
A pajzs fltti korona I. Ulszl (1440-1444) korban jelenik meg. A korona eleinte nyitott, Hunyadi Mtys 1464-es pecstjn viszont mr zrt.
A kztudatban szimbolikus jelents is kapcsoldik a cmeren megjelen formkhoz. E szerint a vgsos cmer ngy ezst svja az orszg ngy legfontosabb folyja: a Duna, a Tisza, a Drva s a Szva. Az elkpzels a XV. szzad vgi oklevelekben is feltnik, s Werbczy Istvn Hrmasknyve terjeszti el. Macedo (portugl szrmazs jezsuita) szerint a hrmashalom hrom hegyet jelkpez: a Ttrt, a Mtrt s a Ftrt. A mai llspont szerint ezek csak legendk, a valsgot nem fedik.
A kiscmer kialakulsa a XV. szzadig nagyjbl megtrtnt. Fontos jelensg a kzp- s a nagycmer kialakulsa: az uralkod az orszg cmerbe szemlyes szimblumait, s az idlegesen vagy teljesen elfoglalt tartomnyok jelkpeit is felveszi. Az rpd-kor vgre teljess vlik a magyar kirlyi cm: "Dei gratia Hungarie, Dalmatie, Croatie, Rame, Servie, Galicie, Lodomerie, Cumanie, Bulgarique", vagyis "Isten kegyelmbl Magyarorszg, Dalmcia, Horvtorszg, Rma (Bosznia), Szerbia, Galcia, Lodomria, Kunorszg s Bulgria kirlya". A trtnelmi buksok, terleti vesztesgek, a trk hdtsok ellenre a magyar kzpcmer vltozatlanul feltnteti a volt hbres terleteket, gy ezek egy rsze termszetesen csak ignycm. A kapcsolt rszek cmereit tbbflekppen illeszthetik a magyar cmer alapelemeihez: vagy cmerkoszorban, vagy kt vagy tbb, egymsra helyezett s sokflekppen osztott cmerpajzson egyestik ket.
A hbres tartomnyok s a magyar vgsos cmer mellett szemlyes szimblumknt Zsigmondnl (1387-1437) a brandenburgi sas s a cseh oroszln, V. Lszlnl (1453-1457) a cseh oroszln, a morva sas s az osztrk plya, mg Mtys leggyakrabban hasznlt cmern a Hunyadiak oroszlnja eltt a szvpajzson csrben gyrt tart holl jelenik meg.
A Habsburg uralom idejn, I. Ferdinnd (1526-1564) ta a kirlyi pecsteken kapcsoldik ssze a magyar kettskeresztes-vgsos forma a nmet-rmai sas alakjval, s az egymsra helyezett pajzsok szma is n. A pecstek cmerkpei Mria Terzia korban mg bonyolultabb vlnak. A sok elem jrarendezsre II. Lipt (1790-1792) uralkodsa alatt kerl sor. gy szletik meg a magyar nagycmer: ktszer vgott s hastott kzppajzsban (az els sorban) Horvtorszg, Dalmcia, Szlavnia; (a msodik sorban) Bosznia, Szerbia; (a harmadik sorban) Kunorszg, Galcia, Ladomria, Bulgria; szvpajzsban Magyarorszg korons kiscmere; alappajzsban pedig Erdly cmere s az osztrk-nmet mellkcmerek.
 II.Jzsef (1780-1790) uralkodsa idejn jelennek meg olyan pnzrmk, amelyeken nincs Magyarorszgra utal elem. I. Ferenc (1792-1835) alatt pedig nhny esetben a nemzeti cmer kiszorul a fhelyrl, s Ausztria szimblumai kztt szerepel: "Ausztria egyszer tartomnya lettnk a cmerben is". Ezrt kvetelik a jra s jra a reformorszggylsek a nemzeti cmer hasznlatt, s ekkor vlik az osztrk sas a gyllt nkny jelkpv.
1848 tavaszn a magyar forradalom az prilisi trvnyekben megfogalmazza, hogy a nemzeti jelvnyek legyenek az llami szimblumok. Az jonnan szlet intzmnyek a korons kiscmert hasznljk. Az Erdllyel val uni hatsra a kzp- s nagycmer elemei kz visszakerl Erdly szimbluma. A mrciusi esemnyeket kveten megalkotjk az j nagycmert is: a korons kiscmert gyr alakban veszik krl a klnbz terletek jelkpei. A kzpcmeren csak a tnylegesen az orszghoz tartoz terletek jelkpei szerepelnek. Vlaszul a december 2-i olmtzi nyilatkozatra, december 9-n eltntetik a koront a cmerbl. A detronizci (1849. prilis 14.) utn a korona nlkli, gynevezett Kossuth-cmer lesz a hivatalos.
A vilgosi fegyverlettelt kveten jra a sasos cmer hasznlatt lltjk vissza. A kiegyezs (1867) visszahelyezi jogaiba az 1848-as kiscmert, az 1868-as horvt kiegyezs utn pedig ltrejn Magyarorszg, Horvt-, Szlavn- s Dalmtorszg egyestett cmere. Ez az 1848-as kzpcmernek felel meg. 1874-ben az j cmer kibvl Fiume jelkpvel, nneplyes vltozatn kt angyal szerepel pajzstartknt.
Az 1918. novemberben kikiltott kztrsasg jra a Kossuth-cmert vlasztja hivatalos jelkpl.
1919-ben a Magyar Tancskztrsasg a Kossuth-cmer hasznlatt is eltrli, a hivatalos szervek gyakran az tg csillagot brzoljk pecstjeiken.
A kt vilghbor kztt a Horthy-korszak cmere ismt a korons kiscmer. A trianoni bkekts utn az irredenta mozgalmak az 1915-s kzpcmert npszerstik, majd 1938-tl a hadilobogkon is ez szerepel. A nyilas hatalomtvtel utn a "H" bett s a nyilaskeresztet illesztik a cmerhez.
A II. vilghbor utn rvid ideig a korons kiscmer, majd 1946. februr 1-tl a Kossuth-cmer a hivatalos.
Az 1949 augusztusi alkotmny, szaktva tbb vszzados trtnelmi, nemzeti hagyomnyainkkal, magyar elzmnyek nlkl ll cmert emel nemzeti szimblumaink kz. A Rkosi korszak cmernek kzponti motvumai a kalapcs s a bzakalsz. Flttk brzoljk a kk mezre sugarakat bocst vrs csillagot. A jelvny heraldikai szempontbl nem tekinthet cmernek, mivel figyelmen kvl hagyja azt az ltalnos trvnyszersget, hogy a cmer elengedhetetlen eleme a cmerpajzs.
Az 1956-os forradalom hatsra jra a Kossuth-cmert hasznljk egszen az 1957-es j trvnyi szablyozsig. Az ekkor elfogadott alkotmnyban megksrlik az 1949-es cmer legslyosabb hibit elkerlni. Az aranykeretes, vrssel, fehrrel s zlddel vgott pajzs mr hangslyozza nemzeti szneinket, a vrs csillag csak sisakdszknt szerepel, s a bzakalszt sszefog nemzetiszn s vrs szalag fejezi ki a cmer politikai tartalmt. Legfbb hibja, hogy nincs tbb szz ves magyar cmerhagyomnyokra pl, nll heraldikai tartalma. Csupn nemzeti szneinket ismtli meg, amelyek az egyszn brzolsokon - gy pldul a pnzrmken - nem ismerhetk fel.
Alkotmnyunk jraszablyozsa kapcsn szksgszeren merlt fel az igny, hogy a magyar llam hivatalos szimblumrl is rendelkezs szlessk, figyelembe vve a magyar cmer vszzados trtnett, gy manapsg jra a korons kiscmer a hivatalos llami jelkp.
Irodalom: Laszlovszky Jzsef: A magyar cmer trtnete Ruffy Pter: Magyar ereklyk, magyar jelkpek
A fotk Laszlovszky Jzsef knyvbl szrmaznak (Kozma Kroly s Gyarmathy Lszl felvtelei). |